Olafův cestovní deník

Stezka sv. Olafa – den 21

Konečně jsem se dočkala! Konečně jsem byla probuzena cinkáním ovčích zvonců. Potom se ještě přišly zvědavě kouknout, když jsem odcházela. 🥰

Krásné počasí a ty hory v dálce. Mám suché boty a vykračuji si po zpevněné cestě. Na ráno ideální stav. Někdy až příliš kýčovité, jako z reklamy na norskou mlékárnu.

U kostelíka jsem potkala směrovku 250 km a také pána, který se rozpovídal o tom, jak sám šel tuto pouť. Prý se vydal z Osla a do Trondheimu mu to trvalo 4 týdny – co rok to týden, takže celou pouť šel vlastně 4 roky.

Právě začaly ty dlouho očekávané hory. Pár km za městem Dovre na informační ceduli psali: „Přechod tohoto rizikového úseku trvá 6 hodin. Nevstupujte po 14. hodině.”
Samozřejmě jsem tam vlezla až po 14. hodině, ale je to celkem jedno, protože už od začátku jsem měla v plánu někde tady v horách nocovat. Sice jsem sama a mám trochu obavy z počasí, ale když už jsem došla až sem, tak tady prostě musím postavit stan. Navíc to není poslední horský úsek, takže musím trénovat.

Jen co jsem udělala pár kroků od té informační cedule, začalo pršet. V dešti jsem se drápala do strmého kopce a až jsem byla nahoře, začalo svítit ostré horské sluníčko. Kdybyste se divili, proč se neusmívám, tak proto, že jsou tu všude na cestách veliké kaluže a i tráva je nacucaná vodou, takže co? Botasky jsou mokré! A to je něco, co prostě opravdu nesnáším.

Po dalších 2,5 hodinách chůze se konečně ukázalo první místo vhodné na stanování. Nohy už mě dnes sotva nesly.

Ležím si tak ve stanu, střídavě si čtu a diskutuji s Krakem a najednou slyším, jak někdo mluví venku. A mluví na mě.

Tak a je to. Mám souseda! David postavil stan kousek ode mě a společně jsme uvařili jedno z jeho cestovních jídel. Já dodala chleba a byla z toho velmi příjemná večeře pro dva. Dokonce jsme si uvařili i čaj. 🫖

Oba takto na horách stanujeme poprvé a oba jsme velice rádi, že máme společnost. Přeci jen je to lepší pocit být tu ve dvou, když je to takové spaní víc na divoko. Počasí se tady mění co chvíli. Slunce, déšť, silný vítr… doufám, že v noci bude klid.

Dnešní útrata 250 CZK
Deštivých dní 5

Rubriky:

Olaf – otázky a odpovědi

Norsko – Stezka svatého Olafa

Kniha Poslední léto – Cesta, která mi změnila život

Digitální kresba