Olafův cestovní deník

Co si obout do Norska

Během putování jsem dostala nejednu odbornou radu, že si mám do takových podmínek příště vzít jiné, ideálně nepromokavé boty. Co si o tom myslím?

Voda a Norsko

Je všude. V řekách, v potůčcích, v jezerech, v moři, v bažinách a podmáčené trávě, často dokonce padá z oblohy nebo se ve formě husté mlhy převaluje na zemi. Nebýt v létě v Norsku promočený až na kost je spíš otázka štěstí než vhodného vybavení. Co s tím?

Obuv do mokrých podmínek

Každý chodec jistě slyšel o botách s goratexem (vrstva bránící pronikání vody do obuvi). Jsou super. Většinou to jsou pořádné kotníkové turistické boty s vysokou podrážkou, díky které si můžete dovolit probíhat řekami a bažinami bez větších obtíží. Když je ještě doma naimpregnujete, tak se vám bude voda vyhýbat obloukem, tak kde je problém?

Počítejte s tím, že v Norsku se vodě nevyhnete. Prostě to nejde. Celý den můžete bažiny přeskakovat po kamenech, kaluže obcházet dlouhými oblouky, a pak uděláte jeden chybný krok a veškeré tohle úsilí právě přišlo vniveč. Nebo přijde přívalový déšť a místo chůze po vyšlapaných stezkách se budete brodit potoky. I to se může stát. Když pak nemáte možnost kvalitního vysušení vaší obuvi (třeba v herbergue), máte docela smůlu. Nepromokavé boty za chůze schnou jen těžko. Navíc jsou na noze zbytečně těžké už v suchém stavu, natož pak mokré.

Vodu odpuzující nebo rychleschnoucí?

Těžká to otázka, nejednoznačná odpověď. Každý si musí najít to, co mu vyhovuje. Spousta poutníků chodí do hor ve vysokých pořádných botách. Já ne. Proč? To je jednoduché. Protože se mi strašně potí nohy. Po celém dni chůze v pevných nepromokavých botách tam mám mokro, jako bych se brodila řekou a to se k vodě nemusím ani přiblížit. Dovedete si představit, co takové boty dělají po pár dnech bez řádného vysušení? Víte, jak to smrdí? To se prostě nedá! Nemluvě o zdravotních rizicích v podobě plísní atd.

Volím si vás, botasky!

Až se mě někdo další zeptá, jestli bych si do Norska příště vzala „lepší“ boty, odpovím to samé, co jsem odpovídala do teď. Ani náhodou! Vzhledem k nadměrnému pocení a všudypřítomné vodě potřebuji co nejvíce vzdušné boty, které dokážou uschnout i za chůze. Jasně, když chodím v síťovaných botaskách (nebo dokonce sandálech), musím počítat s tím, že toho méně vydrží a budou mokré častěji, ale také mnohem dříve vyschnou a to je pro mě daleko důležitější.

Rada na závěr

Co je týče vhodné obuvi, žádná univerzální rada neexistuje. Každý si musí najít to, co mu nejvíce vyhovuje. Jen si prosím do hor neberte lodičky nebo žabky, všechno ostatní je víceméně OK.

Rubriky:

Olaf – otázky a odpovědi

Norsko – Stezka svatého Olafa

Kniha Poslední léto – Cesta, která mi změnila život

Digitální kresba