Olafův cestovní deník

Platební kartu nebo hotovost?

Během putování mi do komentářů i soukromých zpráv přistál nejeden dotaz na způsob placení v Norsku. Následující řádky by vám měly situaci trochu osvětlit.

Návštěva směnárny

Není nutná. Nemusíte si vybírat peníze ani z bankomatu, zkrátka v Norsku u sebe nepotřebujete nosit žádnou hotovost. Bezhotovostní platby přijímají všechny obchody, restaurace, kulturní památky, dokonce i lístek na lodi zaplatíte kartou. Jistá omezení vás přesto čekají.

Platební karty

Bezhotovostně zaplatíte všude, kam běžně potřebujete jít něco nakoupit, najíst se a podobně. Když byste si ale chtěli v kostele koupit pohlednici, platební terminál nečekejte.

Na poutní stezce bylo pár míst, kde se platební karta nedala použít. Mezi taková místa patřily právě výše zmíněné kostely, nebo také samoobslužné kiosky pro poutníky kolem stezky. Všechny herbergues (ubytovny pro poutníky) bylo možné zaplatit platební kartou, ale pouze v poutnickém centru, které má nějakou otevírací dobu. Co když mají zrovna zavřeno?

Nejrozšířenější platební způsob v Norsku

Na hotovost zapomeňte, platební karta se hodí, ale jestli chcete mít přístup úplně ke všem možnostem jako místní, stáhněte si aplikaci Vipps. Touto formou bezhotovostních plateb zaplatíte i v kostele, samoobslužném stánku nebo v herbergue mimo otevírací dobu. Používají ji snad úplně všude. Jen ve velkých obchodech se víc hodí platební karta, ale jinak Vipps. Jediné, co k tomu potřebujete je internet (wifi, mobilní data).

Aplikaci každopádně zprovozněte ještě předtím, než se do Norska vydáte. Jelikož se jedná o oficiální platební aplikaci, je potřeba ověření identity a to nějaký ten den potrvá.

Jak to tedy je?

Pokud si chcete Norsko užít úplně bez platebního omezování, máte internet v mobilu a nepotřebujete hotovost v kapse, vezměte platební kartu a stáhněte si Vipps. Já tedy s aplikací vlastní zkušenost nemám, ale všude, kde nebylo možné použít kartu, byla kasička na mince a hned vedle ní kód pro zaplacení pomocí Vipps.

Pokud nechcete používat nějakou aplikaci, ale přitom chcete mít možnost platit úplně všude, vezměte s sebou pár drobných.

A pokud nechcete aplikaci ani hotovost a překousnete s tím spojená drobná omezení, vystačíte si bohatě s platební kartou. Takto jsem v Norsku přežila i já.

Rubriky:

Olaf – otázky a odpovědi

Norsko – Stezka svatého Olafa

Kniha Poslední léto – Cesta, která mi změnila život

Digitální kresba