Poslední léto - ukázky

Den, kdy vše dobře dopadlo

Jsem tu! San Sebastian/Donostia.

V malé sámošce kupuji vodu, šunku, sýr a dlouhou bagetu, žaludek mám ale po celém dnu tak sevřený, že do něj dostanu stěží pár soust. Podle mapy v telefonu a GPS pokračuji k pobřeží hledat Camino.

Písčitá pláž přímo vybízí k procházce bez bot. V moři pluje malý ostrov a za zády mám hory porostlé lesem. Zouvám boty, sedám si na kámen a pozoruji moře.

Teprve teď mi dochází, kde jsem a co se děje. Odtud půjdu pěšky až do Santiaga de Compostela. Nebo to aspoň zkusím.

Pohled na vlny mi vhání slzy do očí a pocity mám smíšené. Radost a nervozita. Neumím si představit, co bude dál. Kde budu dnes spát?

Sezením na pláži se nikam nepohnu, takže je čas vyrazit. Nacházím první zlatou mušli a fotím si svůj první ukazatel Svatojakubské pouti.

Klikatými cestičkami pokračuji vzhůru do kopce. Kolem cesty se pasou krávy, ovce, kozy, koně i jeden osel. Procházím kolem balíků siláže a několika farem a kochám se výhledem na moře. Pak mi to konečně dochází. Já se ztratila!

Ztratila jsem se na jedné z nejlépe značených tras v Evropě nebo možná i na světě a to hned první den… Sakra!

Cesta je slepá, takže se musím vrátit. Vlastně skoro utíkám, ale to nic nemění na tom, že to kvůli této zacházce dnes do nejbližšího albergue v Oriu už nemám šanci stihnout před zavíračkou. Kdyby bylo potřeba, mám s sebou karimatku, spacák i přístřešek, takže můžu přečkat noc i venku. Horší je ale to, že s největší pravděpodobností za chvíli začne pršet.

Nezbývá mi než pokračovat dál a doufat v nějaké ubytování, které není vyznačené na mapě.

Svižným tempem pokračuji v cestě a po chvíli skutečně vidím na dřevěné šipce u cesty napsáno “Madiola” a vedle toho obrázek postele. Chvíli však váhám, zda je to skutečně ten zázrak, který teď potřebuji, nebo raději ne. Nevím, jak je to daleko a ta trávou zarostlá uzoučká pěšinka mezi ostružinovými keři, nevypadá příliš vábně ani používaně.

Nakonec sázím na jistotu jménem Madiola. Navíc právě začalo lít jako z konve. Ať už to dopadne jakkoli, alespoň se tam na chvíli schovám pod střechu, než déšť ustane.

Rubriky:

Olaf – otázky a odpovědi

Norsko – Stezka svatého Olafa

Kniha Poslední léto – Cesta, která mi změnila život

Digitální kresba