Farmaření na jihu

Farmaření na jihu 10 – Hospodaření s vodou

Pramen, jenž vyvěrá nedaleko domu jsem vám už ukazovala. Dovedli byste si však představit, že takový malý curůček zavlažuje celé hospodářství? Inu, je to tak.

Javier z něj samospádem napouští dva bazény a jedno provizorní jezírko. Z horního bazénu pak čerpá vodu do typických bílých nádrží o objemu 1 m3. Čtyři z těchto nádrží jsou nad domem. Dvě výše postavené z nich zajišťují dostatečný tlak v trubkách v domě, takže ve dřezu teče voda proudem. Zbylé dvě nádrže jsou zásobárnou pro zahradu.

Na různých místech v zahradě jsou pak ještě další nádrže, které se ale aktivně nepoužívají. Vodu do zásobníků Javier napouští za slunečných dní pomocí elektrické vodní pumpy, přičemž elektřina proudí samozřejmě ze sluníčka. Farma je kompletně “off-grid” bez připojení na vodovod, kanalizaci, elektrickou síť či plynovod a další vychytávky.

V létě někdy pramen vysychá. A když je opravdu hodně sucho, může farmář využít ještě jednoho zdroje. Na nejnižší terase je další pramen, který nevysychá nikdy. Dostat vodu z něj až do nádrží, které napájí dům však znamená překonat aspoň 20 výškových metrů, což už není legrace. Navíc je úplně na opačném konci pozemku.

Čtyři hlavní nádrže vydrží jak pro dům tak i zahradu na 2-3 týdny. Poté je třeba načerpat je znovu z bazénu, přičemž bazén se aktuálně napouští už šestý den. Vodní management zde vyžaduje mnoho trpělivosti a důsledné plánování.

Celou zahradu křižuje nespočet hadic a na spodních terasách je zbudována kapková závlaha přímo na záhonech. Není zde žádný systém na záchyt dešťové vody a pitnou vodu nabíráme pouze do kanystrů.

💧

Zítra mizím na výlet. Už jsem dlouho seděla na zadku a kypřila záhony, pociťuju chodecký deficit. Na další dva dny mám naplánovaných 43 km. Jestli zabloudím, bude to víc. Spaní samozřejmě v hamace. 🏕️