
V červenci 2023 jsem se po roce vydala na další poutní cestu po Evropě, tentokrát Stezku svatého Olafa v Norsku. Tento rok poprvé jsem zkusila vyměnit papírový zápisník za digitální a sdílet své putování v reálném čase. Celý deník si můžete přečíst na Instagramu, Facebooku a také níže na této stránce.
Cesty svatého Olafa jsou poutní stezky napříč Norskem, které mají jeden společný cíl – Nidarosdomen – katedrálu Nidaros ve městě Trondheim. Na tomto místě leží ostatky norského krále Olafa (celým jménem Olaf II. Haraldsson), který byl svatořečen pro své významné dobyvatelské činy a prosazování křesťanství. Motivací dnešních poutníků však v drtivě většině případů není náboženství, ale krásná příroda, chození po horách, setkávání a duchovní i mentální očista.
O této stezce jsem se dozvěděla na podzim 2022 na Nalehkofestu, kam jsme s Kubou poprvé zamířili, a naprosto mě to nadchlo. Bylo třeba trochu doladit vybavení a zjistit alespoň základní informace o trase, no a v létě vzhůru do Norska.
Koupené jsem měla jen letenky tam, protože cestu zpět nikdy neplánuji z gauče. Nejdříve musím ujít aspoň týden, abych mohla odhadnout, jak dlouho mi celá cesta potrvá, a naplánovat návrat. Zpět jsem nakonec letěla se zastávkou v Rize, hlavním městě Lotyšska.
31 dní na poutní stezce svatého Olafa (odkaz na mapu), 2 dny v Trondheimu a 2 dny v Rize.
800 km v nohách.
Mnoho nových přátel a zážitky na celý život.
Mapa převzata z oficiálního webu St. Olav’s ways (anglicky).
Během putování mi do zpráv napadala spousta dotazů, na které odpovídám v následujících článcích.